Ztráta zaměstnání

Podpora v nezaměstnanosti

Popis služby


Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám jako uchazečům o zaměstnání vzniká v případě, že jste v uplynulých dvou letech odpracovali minimálně 12 měsíců a během této doby jste z příjmu odváděli důchodové pojištění.

Do rozhodného období se započítávají i náhradní doby, což je třeba období, kdy pobíráte invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, osobně pečujete o dítě do 4 let věku nebo o osobu blízkou. Kompletní přehled těchto dob najdete na stránkách Úřadu práce ČR.

Na podporu v nezaměstnanosti nemáte nárok, pokud:

  • jste v posledních 6 měsících dostali výpověď z důvodu zvlášť hrubého porušení pracovní nebo jiné povinnosti zaměstnance,
  • vám vznikl nárok na výsluhový příspěvek, který je vyšší než podpora v nezaměstnanosti (v případě, že je výsluhový příspěvek nižší než podpora v nezaměstnanosti, pobíráte rozdíl),
  • vykonáváte tzv. nekolidující zaměstnání.

Nekolidující zaměstnání můžete vykonávat, zatímco jste vedeni na Úřadu práce ČR, ale podpora v nezaměstnanosti je vám po dobu výkonu tohoto zaměstnání pozastavena. Po ukončení činnosti se její vyplácení opět obnoví.

Může se jednat o klasický pracovní poměr nebo práci na dohodu o pracovní činnosti a můžete si vydělat maximálně polovinu minimální mzdy. Pro rok 2022 činí minimální mzda 16 200 Kč, výdělek z nekolidujícího zaměstnání nesmí přesáhnout částku 8 100 Kč (jedná se o hrubý příjem). V případě dohody o provedení práce nemůžete být vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání vůbec.


Týká se vás to, pokud

  • jste v evidenci Úřadu práce ČR a zaměstnáním, jinou výdělečnou činností nebo náhradní dobou zaměstnání jste získali dobu důchodového pojištění alespoň 12 měsíců během posledních 2 let,
  • jste v evidenci Úřadu práce ČR a nejste poživateli starobního důchodu.

Kdy to musíte řešit

Podporu v nezaměstnanosti doporučujeme řešit současně se vstupem do evidence uchazečů o zaměstnání

Pro více informací se můžete podívat na video na webu Úřadu práce ČR


Co k tomu potřebujete

Pokud jste OSVČ, tak ještě:

  • potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Kde a jak to řešit

Žádost o podporu v nezaměstnanosti podáte osobně nebo poštou na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR, které vás vede v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Žádost můžete na příslušné pracoviště Úřadu práce ČR podat i prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem opatřeným elektronickým podpisem. Pokud bude potřeba něco v žádosti upravit, pracovníci vás sami zkontaktují poštou, telefonicky nebo e-mailem.


Kolik budete dostávat

Výše podpory v nezaměstnosti je závislá na vašem přechozím výdělku a také na tom, jak dlouho jste vedeni v evidenci Úřadu práce ČR jako uchazeči.

  • První dva měsíce budete dostávat 65 % průměrného měsíčního výdělku.
  • Třetí a čtvrtý měsíc je to 50 % průměrného měsíčního výdělku.
  • Ve zbývající době je to 45 % průměrného měsíčního výdělku.

Podpora v nezaměstnanosti je vyplácena pouze po určitou dobu. Pokud vám je do 50 let, podpora vám bude vyplácena po dobu 5 měsíců. Pokud vám je mezi 50 a 55 lety, podpora vám náleží 8 měsíců. Pokud jste starší 55 let, na podporu máte nárok 11 měsíců.

Logo EULogo Digitální a informační agenturaLogo PMA3