Ztráta zaměstnání

Evidence uchazečů o zaměstnání

Popis služby


Hlavním úkolem Úřadu práce ČR je zprostředkování vhodného zaměstnání. V případě ztráty zaměstnání a splnění zákonem stanovených podmínek vás Úřad práce ČR zařadí do evidence jako uchazeče o zaměstnání (např. ukončení pracovního poměru, OSVČ,...). Zároveň můžete požádat také o podporu v nezaměstnanosti.

Je třeba si uvědomit, že v první řadě žádáte o zprostředkování zaměstnání. Nelze žádat jen o podporu v nezaměstnanosti. Nelze požadovat ani zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání jen z toho důvodu, abyste splnili podmínku pro poskytnutí sociální dávky nebo měli zajištěnou platbu zdravotního a sociálního pojištění.

Na Úřad práce ČR se můžete obrátit už tehdy, když zaměstnání máte a chcete ho změnit, jste ve výpovědní lhůtě nebo třeba studujete či se staráte o dítě do 4 let věku. Pokud se zaevidujete jako zájemce o zaměstnání, poskytne vám Úřad práce ČR takovou podporu, abyste v ideálním případě nastoupili rovnou k novému zaměstnavateli.


Týká se vás to, pokud

  • jste nezaměstnaní,
  • jste ve výpovědní lhůtě,
  • hledáte si novou práci.

Kdy to musíte řešit

Nahlásit na Úřad práce ČR se můžete kdykoliv po ukončení zaměstnání nebo v případě, že jste stále zaměstnaní, ale uvažujete o změně práce.

Pokud požádáte o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání.

Pokud vám skončil pracovní poměr např. k 31. 7., potom se zajděte na Úřad práce ČR zaevidovat mezi 1. 8. až 3. 8. Pokud na tyto dny vychází státní svátek nebo sobota či neděle, lhůta se o tyto dny prodlužuje. Pokud je tedy 2. 8. sobota a 3. 8. neděle, můžete se zaevidovat do úterý 5. 8. a v evidenci přitom budete vedeni od už 1. 8.

Pokud jste absolventi vysoké školy, na Úřad práce ČR se nemusíte hlásit celý jeden kalendářní měsíc po skončení studia. Pokud jste státnice složili např. v červnu, na Úřad práce ČR se můžete přihlásit až na začátku srpna.

Po maturitě (pokud nebudete pokračovat ve studiu na vysoké škole) můžete požádat Úřad práce ČR o zprostředkování zaměstnání a zavedení do evidence až po prázdninách, tedy na začátku září.

Pokud budete po maturitě pokračovat ve studiu, např. na vysoké škole, na Úřad práce ČR se vůbec hlásit nemusíte.


Co k tomu potřebujete

Pokud jste už předtím byli zaměstnaní, dokládáte navíc: 

  • zápočtový list od bývalého zaměstnavatele,
  • potvrzení o výši průměrné mzdy od bývalého zaměstnavatele,
  • potvrzení o ukončení pracovněprávního vztahu (dohoda, výpověď),
  • potvrzení od zaměstnavatele o vyplacení odstupného,
  • formulář Potvrzení o výkonu činnosti (pokud máte doplňující příjem),
  • doklad o zdravotním znevýhodnění či invaliditě.

Pokud jste absolventi, tak potřebujete:

  • potvrzení o ukončení studia, výuční list, maturitní vysvědčení nebo diplom.

Kde a jak to řešit

První návštěva Úřadu práce ČR probíhá v místě vašeho obvyklého bydliště, nemusíte se řídit vaším trvalým bydlištěm. Žádost lze poslat poštou nebo podat osobně na podatelně příslušného kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR.

Žádost můžete na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR podat i prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem s elektronickým podpisem. Pokud bude potřeba něco v žádosti upravit, pracovníci vás sami zkontaktují poštou, telefonicky nebo e-mailem.

Odevzdáte žádost a následně budete při splnění podmínek zaevidováni jako uchazeči o zaměstnání.

Úřad práce ČR může zprostředkovávat se souhlasem uchazečů i zaměstnání z území České republiky do zahraničí a ze zahraničí na území České republiky.

Obecné informace o možnostech zaměstnání a volných pracovních místech můžete získat na webových stránkách Úřadu práce ČR, případně na kterémkoliv kontaktním pracovišti.

Jako uchazeč o zaměstnání máte svá práva, ale také povinnosti. Jejich přehled najdete na webových stránkách Úřadu práce ČR

Logo EULogo Digitální a informační agenturaLogo PMA3