ÚvodŽivotní událostiÚmrtíDigitální pozůstalost

Digitální pozůstalost

Myslete také na to, co se po smrti stane s vašimi daty a účty v digitálním světě.

Elektronická identita pro komunikaci s veřejnou správou (NIA, bankovní identita apod.) bude zneplatněna jejím vydavatelem poté, co dostane informaci o úmrtí uživatele od základního registru obyvatel. O zneplatnění elektronické identity nemusíte nikde žádat.  

Datová schránka je znepřístupněna (není možné do ní posílat další zprávy) automaticky poté, co je do základního registru obyvatel zanesena informace o úmrtí uživatele. O znepřístupnění nemusíte nikde žádat. Datové zprávy zemřelého budou následně vyřešeny v dědickém řízení.

Sociální sítě jako Facebook nebo Instagram mají postup při úmrtí uživatele poměrně jasně definovaný a sám uživatel si může předem zvolit, co se má s jeho účtem po smrti stát (např. svěřit správu účtu vybrané osobě, nebo požádat o jeho smazání). Pokud zesnulý před smrtí neurčil, co se má s jeho účtem stát, mohou pozůstalí kontaktovat vybranou sociální síť a rozhodnout, co se s účtem stane. Jaké doklady k tomu budete muset předložit, se dozvíte např. od pracovníků dané sociální sítě, které úmrtí nahlásíte (zpravidla to bývá úmrtní list, popřípadě doklad o tom, že jste správcem pozůstalosti nebo příbuzný zemřelého). Bližší informace najdete v podmínkách používání vybrané sociální sítě. Nezapomeňte také na další sociální sítě, jako například Twitter, LinkedIn, TikTok, Snapchat a další.

Uživatel Google účtu a s ním propojených aplikací (email, fotky, kalendář, dokumenty apod.) může nastavit vlastní plán digitálního dědictví a v něm určit, po jak dlouhé době nevyužívání služeb se má jeho účet smazat, popřípadě koho má společnost kontaktovat a jaká data z účtu mu zpřístupnit (např. fotky, stažení videí nahraných na YouTube apod.). Standardně má Google nastaveno, že může váš účet, včetně propojených aplikací a dat, smazat po 3 měsících neaktivity. Pokud zesnulý neurčil osobu, které budou po smrti zpřístupněna některá jeho data, mohou se nejbližší příbuzní obrátit přímo na společnost Google a dohodnout se na dalším postupu (např. smazání účtu nebo zpřístupnění některých dat).

Vlastní podmínky pro řešení pozůstalosti má i společnost Apple a mnoho dalších. Nezapomeňte také na virtuální peněženky, předplacené služby pro sledování filmů a poslech hudby nebo třeba kryptoměny. Finanční prostředky zesnulého mohou být uložené také u sázkových kanceláří, v platebních aplikacích, e-shopech nebo v online investičních nástrojích.

Zpět na osu
Logo EULogo Digitální a informační agenturaLogo PMA3