Invalidní důchod je jedním ze čtyř druhů důchodů českého důchodového systému (invalidní, starobní, vdovský/vdovecký a sirotčí). V případě invalidního důchodu se hodnotí pokles vaší pracovní schopnosti. Pokud se jedná o pokles v rozmezí 35 % až 49 %, znamená to invaliditu prvního stupně, 50 % až 69 % invaliditu druhého stupně a 70 % a více pak invaliditu třetího stupně.
Pokles pracovní schopnosti hodnotí lékařská posudková služba okresní správy sociálního zabezpečení zpravidla ve vaší nepřítomnosti na základě vašich lékařských zpráv a tzv. profesního dotazníku, který vám k vyplnění zašle okresní správa sociálního zabezpečení.
Pokud jste nebo jste byli příslušníky Vězeňské služby ČR, žádost o invalidní důchod podáte u Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.
Příslušníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Generální inspekce bezpečnostních sborů a osoby, kterým je poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zákona č. 137/2011 Sb., o zvláštní ochraně svědka a dalších osob v souvislosti s trestním řízením, a to i po ukončení poskytování zvláštní ochrany a pomoci, podávají žádost o invalidní důchod u Odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra.
Vojáci z povolání podávají žádost o invalidní důchod u Odboru sociálního zabezpečení Ministerstva obrany.
Lékařské zprávy si posudková komise vyžádá od vašeho ošetřujícího lékaře a je tedy důležité, aby měl k dispozici všechny vaše lékařské zprávy, včetně zpráv od specialistů, u kterých se léčíte (např. neurologie, ortopedie, psychiatrie apod.). I vy sami můžete předložit lékařské zprávy a nálezy, které máte k dispozici a považujete je za významné.
V případě, že invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, se získání potřebné doby účasti na důchodovém pojištění nevyžaduje.
Délka potřebné doby důchodového pojištění pro nárok na invalidní důchod je závislá na vašem věku. Pokud je vám:
Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění rovněž považuje doba studia na střední a vysoké škole v České republice. Do 18 let nejdříve po ukončení povinné školní docházky a po 18. roce věku po dobu prvních 6 let studia.
Do účasti na důchodovém pojištění se počítá doba, kdy za vás zaměstnavatel odváděl sociální pojištění (platí i pro zkrácený úvazek nebo pokud si na dohodu o pracovní činnosti vyděláte více než 3 500 Kč za měsíc – uvedená částka platí pro rok 2022) nebo jste důchodové pojištění platili jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Zároveň se do limitu potřebného pro přiznání invalidního důchodu započítávají také náhradní doby pojištění. Jde o období, kdy za vás sociální pojištění neodváděl zaměstnavatel (nepracovali jste) nebo jste si ho jako OSVČ neplatili sami, ale přesto se započítávají. Jde například o:
- péči o dítě do čtyř let věku,
- péči o blízkého závislého na péči,
- pobírání invalidního důchodu pro třetí stupeň invalidity,
- doba evidence na úřadu práce, po kterou náležela podpora v nezaměstnanosti,
- doba evidence na úřadu práce při probíhající rekvalifikaci,
- doba evidence na úřadu práce, pokud nenáležela podpora v nezaměstnanosti nebo neprobíhala rekvalifikace - maximálně se přiznávají tři roky a z toho do 55 let věku nejvýše jeden rok,
- výkon základní vojenské služby.
Ve chvíli, kdy kvůli vašemu omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností nemůžete vykonávat výdělečnou činnost stejně dobře jako před vznikem tohoto dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Podání žádosti o invalidní důchod je vhodné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav.
Za dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav se podle zákona o důchodovém pojištění považuje zdravotní stav, který omezuje vaše tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, které jsou významné pro vaši schopnost pracovat a tento zdravotní stav trvá déle než 1 rok nebo podle poznatků lékařské vědy lze předpokládat, že bude trvat déle než 1 rok. Např. u ochrnutí může být zřejmé, že se zdravotní stav dlouhodobě nezmění, naopak např. u psychických poruch se dá předpokládat, že bude zdravotní stav proměnlivý.
Kromě výše popsaného invalidního důchodu, je možné požádat také o invalidní důchod v mimořádných případech, pro jehož získání není potřeba dosáhnout potřebné doby pojištění. Jedná se o takzvaný „invalidní důchod z mládí“ a požádat o něj můžete, pokud:
Pokud nemáte některé z výše uvedených dokladů k dispozici (netýká se dokladů prokazujících vaši totožnost), pak OSSZ, popř. ČSSZ takovou dobu či skutečnost sama došetří nebo vám pomůže s jejich dohledáním.
Žádost podáváte osobně a sepíšou ji s vámi pracovníci oddělení důchodového pojištění na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa vašeho trvalého bydliště. Pokud bydlíte v Praze, tak na kterémkoliv územním pracovišti Pražské správy sociálního zabezpečení.
Pokud jste nebo jste byli příslušníky Vězeňské služby ČR, žádost o invalidní důchod podáte u Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR.
Příslušníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Bezpečnostní informační služby, Úřadu pro zahraniční styky a informace, Generální inspekce bezpečnostních sborů a osoby, kterým je poskytována zvláštní ochrana a pomoc na základě zákona č. 137/2011 Sb., o zvláštní ochraně svědka a dalších osob v souvislosti s trestním řízením, a to i po ukončení poskytování zvláštní ochrany a pomoci, podávají žádost o invalidní důchod u Odboru sociálního zabezpečení Ministerstva vnitra.
Vojáci z povolání podávají žádost o invalidní důchod u Odboru sociálního zabezpečení Ministerstva obrany.
Žádost za vás může podat jiná osoba na základě vámi udělené plné moci, která nemusí být úředně ověřená. Pokud nemůžete z důvodu nepříznivého zdravotního stavu podat žádost o důchod sami, může ji za vás podat rodinný příslušník. Musí však předložit váš souhlas s podáním žádosti a potvrzení lékaře, že vám závažný zdravotní stav neumožňuje žádost o dávku podat.
Na základě podání žádosti o ID začíná proces posuzování invalidity. Během něj ošetřující lékař pro potřeby OSSZ zpracovává a vydává podklady o vašem zdravotním stavu. Posouzení, zda jste invalidní a o jaký stupeň invalidity se jedná, provádí posudkový lékař na OSSZ.
Pokud vás OSSZ vyzve k doplňujícím vyšetřením vašeho zdravotního stavu, např. u dalších odborných lékařů, musíte je absolvovat. Kdybyste požadovaná vyšetření odmítli podstoupit, může být řízení ve věci žádosti o invalidní důchod přerušeno (anebo u příjemce invalidního důchodu může být zastavena výplata invalidního důchodu).
Výsledkem tohoto procesu je posudek o invaliditě. OSSZ posudek postupuje spolu s žádostí na ČSSZ, která na jejím základě rozhodne o nároku na invalidní důchod. OSSZ posudek zašle také vám, jakožto posuzovanému občanovi, a to do 7 dnů od jeho vypracování. Je důležité vědět, že posudek je „pouze“ jedním z podkladů pro rozhodnutí o nároku na invalidní důchod. Proti samotnému posudku o zdravotním stavu proto není možné se odvolat ani podat námitky. Vždy je třeba vyčkat až na rozhodnutí ČSSZ o nároku na invalidní důchod, tj. uznání/změna/zamítnutí a až poté, v případě nesouhlasu s ním, využít řádné opravné prostředky.
Na základě žádosti o invalidní důchod a výše popsaného procesu posuzování invalidity vydá ČSSZ rozhodnutí ve věci nároku a výše invalidního důchodu (tj. uznání/změnu/odejmutí) a v písemné formě vám ho zašle. Podat námitky proti němu je možné do 30 dnů ode dne doručení (zaslat je můžete na adresu Křížová 25, 225 08 Praha 5 nebo je podat prostřednictvím kterékoliv OSSZ). ČSSZ přezkoumá rozhodnutí v plném rozsahu, přičemž ho může potvrdit, zrušit nebo změnit. Námitky lze poslat i e-mailovou zprávou podepsanou uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky. Z podání musí být patrné, které rozhodnutí napadáte, v čem spatřujete jeho nezákonnost a čeho se domáháte. Po obdržení rozhodnutí ČSSZ o invalidním důchodu můžete v rámci řízení o námitkách požadovat i přezkoumání zdravotního stavu. V tom případě je vhodné doložit nové/aktuální lékařské zprávy.
O námitkách ČSSZ rozhoduje ve lhůtách podle správního řádu, tj. do 30-60 dnů podle složitosti případu. Lhůta pro vydání rozhodnutí začíná plynout dnem doručení námitek na ČSSZ. Pokud je k rozhodnutí o námitkách nutné další posouzení vašeho zdravotního stavu, prodlužuje se lhůta pro rozhodnutí o 60 dnů. Lhůta se prodlužuje rovněž o dobu probíhajícího šetření.
Teprve po absolvování námitkového řízení a v případě nesouhlasu s jeho výsledkem je možné podat žalobu. Tj. pokud nesouhlasíte ani s rozhodnutím, které bylo vydáno v námitkovém řízení, můžete podat žalobu k místně příslušnému krajskému soudu, v Praze Městskému soudu, a to ve lhůtě dvou měsíců ode dne doručení rozhodnutí o námitkách.
Invalidní důchod má dvě složky, a to:
K době pojištění získané do vzniku invalidity se navíc přičítá i tzv. dopočtená doba, což je zjednodušeně řečeno doba od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku, kterou byste hypoteticky mohli odpracovat, pokud byste se nestali invalidními. Přesný výpočet důchodu provádí ČSSZ pouze v souvislosti s řízením o nároku na důchod. Podrobnější informace k výpočtu najdete zde.
V případě „invalidního důchodu z mládí“ najdete podrobnější informace k výpočtu zde (v sekci Invalidní důchod a jeho výše v mimořádných případech).
Příjemci invalidních důchodů (všech tří stupňů) mohou využít svůj zbývající pracovní potenciál a podle svých možností pracovat. V možnostech výdělečné činnosti jste omezeni pouze svým nepříznivým zdravotním stavem, to znamená, že výdělečnou činností automaticky nezanikne nárok na důchod ani na výplatu důchodu. Pro nárok i výši budoucího starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, která je tzv. náhradní dobou pojištění. Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně není dobou pojištění, pouhé pobírání tohoto důchodu se do doby potřebné pro nárok na starobní důchod nepočítá.
Těm, kteří pobírají invalidní důchod pro invaliditu kteréhokoliv stupně v době, kdy dosáhnou 65 let věku, ČSSZ ze zákona automaticky změní tento důchod na důchod starobní. Výše starobního důchodu zůstává stejná jako výše dosavadního invalidního důchodu. Nárok na tento typ starobního důchodu však nevylučuje nárok na řádný starobní důchod, o který si však musíte požádat a splnit podmínky pro jeho přiznání. Více informací najdete zde.